top of page

IPO NEDİR ?

Almanca'da "koruma köpeği" anlamına gelen, schutzhund kelimesi aynı zamanda bir spordur.Günümüzde bu sporun adı "IPO"dur.Kabaca 3 bölümü olan bir eğitim dizisidir.Bunlar; iz takibi, itaat ve koruma evreleri olarak sıralanabilir.


Bu sporun temel olarak 3 faydası vardır.


1:Sahip-Köpek ilişkisi açısından faydası;Bu spor, köpek ve sahibi arasındaki bağı ve balansı güçlendirir.Köpeğe insanla iletişim kurabilmesi için bir yol gösterir, sahibine ve kendisine olan güvenini arttırır.  kısaca insanoğluna faydalı olabilecek tüm güzel yönlerini geliştiren,yoğun konsantrasyon gerektiren, eğlenceli bir spordur.

2:Köpek Irkını geliştirme açısından faydası; İnsanla çalışabilen, öğrenme kapasitesi yüksek, sağlam sinir sistemine ve dayanıklı anatomiye sahip köpekler üretebilmek için seleksiyon görevi yapmaktadır.Bu sporda başarılı olan köpeklerin üreticiler tarafından damızlık olarak tercih edilmesinin sebebi budur.Dolayısıyla üreticiler açısından son derece önemlidir.

3:Köpek Eğitim Sistemi Açısından faydası; Bu sporla ilgilenen sporcular , köpeklerinin en iyi performansını gösterebilmek için sahaya çıkarlar. Bir köpekten en iyi performansı alabilmek için ise bu canlıları derinlemesine analiz edebilmek ve onunla iyi bir takım olmak gerekir.Bu yüzden köpek eğitmenleri sürekli kendilerini ve köpek eğitim sistemlerini geliştirmek durumunda kalırlar.Çünkü kullanılan sistem köpek açısından ne kadar basit,net ve motive edici olursa köpekten alınan performans o kadar iyi olur. Şuan günümüzde kullandığımız modern köpek eğitim sistemlerinin keşfinde bu sporun rölü tartışılmaz derecede büyüktür.

DSC_0056.jpg
DSC_0100.jpg
bottom of page