top of page
DSC_0079.jpg
DSC_0190.jpg

Temel itaat eğitimi nedir?

Temel itaat eğitimi; basit itaat komutlarından oluşan ve yavruluk eğitiminden hemen sonra gelen, davranış ve komutlarının tamamını kapsar.

 

Kullanıcıları köpekler ile birlikte davranışları, tasma ile kontrol altında tutmayı ve sonraki eğitim programı için uygun bir alt yapıyı oluşturmayı öğrenirler.

 

Bu eğitimde köpek ve sahibin ilişkisindeki dengeli davranışları, ödüllendirme ve cezalandırmadaki zamanlamayı ve tasma kullanma becerileri kazanılması hedeflenir.

 

Köpeğin, bu eğitimde öğrendikleri komutları sıra ile incelersek;

 

YANIMDA: Yanda kayış eşliğinde yürüme                      

Bu komutada köpek kullanıcının sol yanında, diz hizasını geçmeden, tüm yönlere, kayışı çekiştirmeden ve sahibinden göz teması kurarak uyum içerisinde yürümesidir. Kullanıcı yavaşladığında köpek yavaşlamalı, kullanıcı hızlandığında köpek hızlanmalı ve kullanıcı aniden durduğunda köpek komut almadan oturmalıdır.

 

 

OTUR: Oturur durumda sahip ile göz teması kurma        

Kullanıcı ve köpek yürüyüşte tamamen uyum içinde olmalıdır. Köpek ile kullanıcısı göz temasında yürürken kullanıcının tek komutu ile köpek kullanıcının sol diz hizasında oturur ve yüzüne bakarak göz temasını asla kaybetmez devam ettirir. İkinci bir komut gelene kadar köpek oturma pozisyonunu bozmamalıdır.

 

 

YAT: Yatarak kullanıcı ile göz teması kurmak

Köpek kullanıcının yanında, otur komutunu aldıktan sonra, kullanıcısı eli ile aşağıyı işaret ederek ya da işaret vermeden, yat komutu verir. Bu komut verildikten hemen sonra yatar. YAT komutu verildikten sonra köpek ikinci bir komuta kadar konumunu değiştirmez. Kullanıcı bu komut da sevk kayışını yere bırakabilir.

 

 

BEKLE: Beklerken kullanıcının hareketlerini gözle takip etmek          

Kullanıcı köpek sol tarafında yürürken işaret ile destekleyerek BEKLE komutu verir. Köpek, komut verildikten sonra en fazla yarım köpek boyu hareket edebilir. Aksi davranışta komut başarısız sayılır. Köpek beklerken, kullanıcı köpeğe arkası dönük olarak 20 adım uzağa gider. Dönerken köpeğin etrafında bir yay çizerek köpeğin sol tarafına gelir. YANIMDA komutu ile yürüyüşüne devam eder. Tüm bekleme süresi içinde köpek göz teması ve ilgisini kullanıcıdan ayırmamalıdır. Kullanıcının tüm hareketlerini takip etmelidir.

bottom of page